شکل (تیپ) دندانه ها :

برای دستیابی به بهترین عملکرد برشی ما ۳ نوع دندانه مختلف را برای حل مشکلات برشی پیشنهاد می کنیم.

تیپ دندانه استاندارد یا معمولی (N): این نوع از دندانه ها با داشتن زاویه برشی صفر درجه مخصوص برش فولاد های کم آلیاژ و خوش برش،مقاطع توپر در سایزهای کوچک تا متوسط و همچنین لوله و پروفیل می باشند.

تیپ دندانه هوک (K): این نوع از دندانه ها با داشتن زاویه برشی ۱۰ درجه (زاویه مثبت) و فضای حمل و تخلیه براده بلند و عمیق اغلب برای برش مقاطع غیر فرو(آهنی)،انواع مختلف فولادها از جمله آلیاژهای کروم و نیکل و به طور کلی برای برش مقاطع بزرگتر استفاده می شود.

تیپ دندانه پلاس (مثبت): این نوع از دندانه با داشتن شیب زاویه به شدت مثبت (۱۶ درجه) دارای ویژگیهای خاصی می باشد که جهت برش مقاطع سخت از جمله استنلس استیل و فولادهای مقاوم به اسید استفاده می شود.

چپ و راست کردن دندانه تیغ اره نواری

چپ و راست کردن دندانه تیغ اره نواری باعث ایجاد اصطکاک کمتر و حرکت آسان تر در برش قطعه چوب یکی از رایج ترین مواردی است که برشکاران بر اساس سختی و بافت چوب انجام میدهند.

در مواردی برشکاران چوب نیاز دارند که شخصا نسبت به چپ و راست کردن دندانه تیغ اره نواری اقدام کنند. چپ و راست بودن دندانه باعث ایجاد اصطکاک کمتر میان تیغ اره نواری و قطعه چوب و در نتیجه حرکت آسانتر تیغ در قطعه چوب تحت برش خواهد شد.

شدت چپ و راست کردن دندانه به میزان سختی و بافت چوب بستگی دارد. عمل چپ و راست کردن را می توان بوسیله یک ابزار دستی و یا ماشین مخصوص انجام داد؛ البته چپ و راست کردن دندانه تیغهای باریک توسط ماشین دشوارتر است. چپ و راست کردن دندانه ها را به صورت یکی در میان (یکی به چپ، یکی به راست) انجام میدهند و در مواردی نیز بعد از هر چند دندانه چپ و راست شده، یکی را رها میکنند؛ با این عمل به حرکت مستقیم تیغ در محل برش و تخلیه براده ها کمک می شود. اینکه دندانه از کدام قسمت آن چپ و راست شود به نرمی یا سختی چوب مورد نظر بستگی دارد، اما در هر صورت نباید این کار را از قسمت پایه دندانه انجام داد، چرا که باعث افزایش احتمال شکستگی می شود. همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، در مورد شدت چپ و راست کردن دندانه نیز، باید میزان سختی چوب را در نظر گرفت.

اگر دندانه را بیش از حد به چپ و راست متمایل کنید، این کار موجب وارد شدن فشار به دندانه ها و همچنین ناصافی سطح برش خواهد شد. از سوی دیگر، کمتر بودن درجه تمایل دندانه به چپ و راست (از میزان مناسب آن) باعث افزایش اصطکاک و ایجاد حرارت بیشتر در محل برش چوب خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست